Saanich Fusion FC 2011/12 Success!

VISL League Champions

  • Division 1 Applebees – Coaches Steph Steiner and Murray Smith
  • Division 3A Cordova Bay Bobcats – Coaches Mark Phillips and Geoff Welham

VISL Cup Champions

  • George Pearkes Challenge Cup Winners – Division 3B Active Earth Engineering
  • George Pearkes Challenge Cup Runners-Up – Division 3A Cordova Bay Bobcats

LIWSA League Champions

  • Division 3B Storm – Coach Drew Smyth

LIWSA Cup Champions

  • Frank Leversedge Cup – Division 3B Storm

BC Provincial Championships

  • GU14 VIPL – A Cup Bronze Medal
  • GU13 Gold – B Cup Bronze Medal
  • GU16 Gold – B Cup Bronze Medal

BC Coastal B Cup Winners

  • GU13 Gold – Coaches Doug Noel, Brad Babcook and Daniel Moreira
  • GU16 Gold – Coaches Drew Smyth, Cam Filmer and Karen Lightbody

Island Invitational Cup Winners

  • GU16 Gold
  • BU18 Gold

VIPL Champions and A Cup Winners

  • GU14 – Coaches Steph Steiner and Doug Noel

LISA League Champions

  • BU13 Silver – Coaches Tim Collins and Dave Attwell
  • BU13 Bronze – Coaches Dorothy Rogers and Heather Sigwin
  • BU16 Gold – Coaches Wes Barrett and Rick MacDonald
  • BU16 Silver – Coaches Paul O’Brien and Nick Chonk
  • BU18 Gold – Coaches Bodo von Schiling and Carmen Cave
  • GU13 Gold – Coaches Doug Noel, Brad Babcook and Daniel Moreira
  • GU13 Silver – Coaches Kevin Smyth and Patrick McDonough
  • GU16 Gold – Coaches Drew Smyth, Cam Filmer and Karen Lightbody
  • GU16 Silver – Coaches Tom Lee and Michael Egilson

LISA B Cup Winners

  • BU13 Gold – Coaches Glenn Barker and Clay Rach
  • BU18 Gold
  • GU13 Gold
  • GU16 Gold
  • GU17 Gold – Coaches Hugh Williams and Mark Chambers

District Cup Winners

  • BU17 Gold – Coaches Dave Scotney and Marty Block
  • BU18 Silver – Coach Lamont Brooks
  • GU14 Gold – Coaches Collin Loganhume and Ted Stallard
  • GU18 Gold – Coaches Brett Hyslop and Tim Collins

District Cup Finalists

  • BU15 Silver – Coaches Steve Hutchinson and Boulam Khouider

Qualified for Provincials

  • Men’s Div 1 Applebees
  • Men’s Div 3 Active Earth Engineering – Coach Ken Hawkins
  • Men’s Div 3 Cordova Bay Bobcats
  • Men’s U21 Gold – Coach Derek Powell
  • Women’s Premier Gold – Coach Hugh Williams
  • BU13 Gold
  • BU18 Gold
  • GU13 Gold
  • GU14 VIPL
  • GU16 Gold

VIPL Teams for 2012/13

  • BU14 – Coach Clay Rach
  • BU15 – Coach Brett Hyslop
  • BU16 – Coach Mike Ray
  • GU14 – Coach Doug Noel
  • GU15 – Coach Drew Smyth